Index__ Forum__ Książka gości__ Teksty__ Galerie__ Prasa__ Projekt Rekord__ WSK Team__ Linki__ Administracja__ Motocykle WSK Toplista__
Małe Czarne - czyli miniaturka motocykla
Sob, 2 Paź 04 - PROCu
Inne motocykle PROCa

WSK M06Z
HCS


Małe Czarne

Motocy... motorower ten powstał około 1970 roku. Został on skonstruowany podczas pobytu w wojsku, jego twórcy. Początkowo motorynka była przyodziana w „cyrkowe barwy” a dokładnie w jaskrawy żółty i czerwony lakier. Pojazd ten został dopuszczony do ruchu i pełnił typowo transportowe funkcje jakie w tamtych latach pełniły Komary i WSK - do pracy, do sklep po zakupy itd. Po pewnym bliżej nieokreślonym czasie motorynka odmówiła posłuszeństwa i po kilkunastu latach bezczynnego stania w komórce została sprezentowana młodemu człowiekowi, który był synem kolegi mojego ojca.
Po wielu próbach bezskutecznych napraw motorynka trafiła do mojego „warsztatu”, uznanego za jej ostatnia szanse.
Właściciele zdarzyli odjechać, minęło około 30 minut i zastały silniczek odżył. Po wyczyszczeniu gaĽnika wymianie przewodu wysokiego napięcia (przyczyna strajku) i wymianie oleju motorek zaczął jeĽdzić jak nowy.
Upłynęło kolejnych kilka lat do mojego następnego spotkania z motorynką, okazją do tego była sprzedaż „pełno gabarytowej” Stelli, którą przygotowałem dla ówczesnego właściciela Małego Czarnego.
Gdy Mały odszedł w zapomnienie postanowiłem skorzystać z okazji i go kupić.
Cena nie była wygórowana, niestety stan motorynki nie był dobry.
Został on przemalowany sprayem na czarno, „instalacja” elektryczna zniszczona i ogólnie nie wyglądało to najlepiej.
Po paru godzinach motorynka odżyła po raz drugi i do dnia dzisiejszego jest gotowa do jazdy.
Oczywiście czeka ją jeszcze „prawdziwe” lakierowanie, silnik również zostanie wyremontowany i „instalacja będzie prawidłowo podłączona.

Nazwa „Małe Czarne” została nadana motorynce na jednym z wiosennych „Moto Weteran Bazarze” w Łodzi.
Podczas kupowania biletu wjazdowego, facet przy bramce patrzył na mnie z góry i zapytał - Rejestracja jest?
Ja na to, że nie ma, więc chłopaki zaczeli zastanawiać się, co wpisać na naklejce.
Po chwili zapadła decyzja - Małe Czarna... może być?
Od tamtej pory nikt nie mówi inaczej - Małe Czarne!
Motorynka odwiedziła jeszcze zlot motocyklowy w Ozorkowie gdzie była prawdziwa gwiazdą :)
Jazda na tylnym kole czy palenie gumy stało się wręcz obowiązkiem, który rozbawia tłumy.
Mogę nawet powiedzieć, że większość czasu podczas parady spędziłem na jednym kole niż na dwóch.

Teraz trochę techniki:
Silnik Małego pochodzi z Simsona SR2, został on dostosowany no motorynki poprzez usuniecie pedałów, w których miejscu pojawiły się podnóżki.
Rama typy otwartego to kawałem Simsona i zwykła prosta rura, która stanowi część grzbietową, tylne zawieszenie a właściwie jego brak jest sztywne i jest niemal takie jak w Hondzie Monkey. Można nawet stwierdzić, że Małe Czarne było wzorowane na Hondzie gdyż powstał w latach, w których zaprezentowano pierwszą Monkey( 1967 rok Z50M Monkey).
Koła pochodzą z samoloty, podobno Wilgi i maja rozmiar 4.00/4. Siedzenie to prawdziwa ręczna robota, składa się z deski i nieznanego wypełnienia okrytego pokrowcem.
Zbiornik również pochodzi z Simsona, tak ja lampa i tylna zębatka wraz z hamulcem.
Jednym z bardziej komicznych elementów pojazdu jest schowek na narzędzia, który został zrobiony z puszki po konserwie rybnej.
Prędkość maksymalna Małego to 45 km/h przy bardzo sprzyjających wiatrach i odpowiednim nachyleniu terenu. Prędkość podróżna to 30 km/h.
Silnik posiada 2 biegi jednak jedynka jest tu zupełnie zbyteczna. Silnik rusza z dwójki nawet w dwie osoby i bez problemowo osiąga swoje trzy dyszki.

Warto jeszcze wspomnieć, że Mały spotkał się ze swoim pierwowzorem na „Moto Weteran Bazar” w Łodzi. Odbyło się nawet kilka (nieoficjalnych) wyścigów na terenie obiektu.
Mimo tego, że Honda była dużo młodsza (wersja resorowana) to i tak nie miała szans z Polską myślą techniczną. Na wszystkie wyścigi Honda nie wygrała ani jednego (co prawda była ona wyposażona w wózek boczny i dwu osobowa załogę)


Śro, 20 Lis 19. Odwiedzono nas 1728002 razy. Na stronie jest 1 osób.
© 2001-2004 by theBaldOne